Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uzuncaburç

Ana Sayfa » Genel » Uzuncaburç

Mersinin En Önemli Antik Zenginliği

 

Bu muhteşem tarihi yeri uzun bi süredir keşfetmek istiyordum ve daha fazla beklemeden gittim 😊 Mersin’e yolu düşenlerinde kesinlikle giymesi gereken bir yer.
Ayrıca Uzuncaburç a giderken yol üstünde bir çok tarihi yer var yani yola erken çıkarsanız daha iyi olur.
Uzuncaburç u gezdikten sonra roma yolunu da gezmek isterseniz yolunuz uzun ve soğuk olabilir akşam üstü saatlerine kalırsanız .
Bu tarihi kent o kadar mükemmel inşa edilmiştir ki benzerine dünya üzerinde rastlamak oldukça zordur. Antik kentin içerisinde Zeus Tapınağı, Antik çeşme, Sütunlu cadde, Antik Tiyatro, Zafer kapısı, Şans Tapınağı, Anıt mezar, Kiliseler ve Helenistik Burç bulunmaktadır. Aynı zamanda Uzuncaburç antik kentiyle Olba Antik Kentini birbirine bağlayan Roma yolu isimli bir yol bulunmaktadır. Bu yol Helenistik Burç’un hemen yanındadır.

Uzuncaburç Antik Kentinin Tarihi

Antik kentte birçok yapı bulunmaktadır ve her yapının kendine özgü tarihleri vardır. Aşağıda antik kent içerisinde bulunan tarihi yapıları sırayla anlatacağız. Lakin antik kent ilk olarak Milattan önce 5’inci yüzyılda inşasına başlanmıştır. 2500 yıl geçmesine karşın hala ayakta ve önemli bölümleri sağlam haldedir. Antik kent zamanla dinlerin ve coğrafyanın etkisine uğrayarak değişimler yaşanmıştır. Uzuncaburç antik kenti içerisinde bulunan Zeus Tapınağı milattan sonra 5’inci yüzyılda kiliseye çevrilmiştir. Antik kent Roma Eyaletinde psikoposluktu ve antik kentin rahipleri Roma kolonisi olan Zeus tapınağına sahiptiler. Uzuncaburç coğrafyasına Lidyalılar, Babiller, Hititler, Romalılar, Bizanslar ve Persler ev sahipliği yapmıştır.

Zeus Tapınağı
Anadolu da benzeri olmayan Zeus Tapınağı 36 sütunla çevrilidir ve milattan sonra 5’inci yüzyılda kiliseye çevrilmiştir. Kiliseye çevrildikten sonra tapınağa eklemeler yapılmış daha sonrasında ise sağlamlaştırma çalışmaları yapılmıştır. Tapınağın sütunlarının büyük bir bölümü hala ayaktadır. Tapınağa giden yol üzerinde mezarlar ve taş üzerine hayvan motifli işlemeler vardır. Tapınağa gitmek içinse Sütunlu cadde ismi verilen caddeden geçilir ve sütunlu cadde üzerinde birçok tarihi yapı mevcuttur.

Tören Kapısı
Uzuncaburç antik kentinin girişinde bulunur ve antik kentin giriş kapılarından sadece bir tanesidir. Tören kapısı olarak adlandırılan kapının sütunlarının çapı 1 metreye yakındır. Sütunların yerden yüksekliği ise 7.5 metredir. Sütunları birbirine bağlayan taşların üzerinde ise çeşitli motifler mevcuttur. Tören kapısının milattan sonra 1’inci yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Tören kapısında şuan için 5 adet sütun gözükmektedir lakin bir bütün olarak düşünüldüğünde 20-25 sütundan oluştuğu tahmin edilmektedir.

Antik Tiyatro
Antik tiyatro, Uzuncaburç antik kentinin dışında kalmaktadır. Tören kapısının yaklaşık 15 metre gerisindedir lakin önceden şehir ile iç içe olduğu aşikardır. Antik Tiyatronun milattan sonra 2’nci yüzyılda Roma imparatorları tarafından yapıldığı bilinmektedir. Tiyatronun 5000 – 5500 kişilik olduğu gözlemlenmektedir. Tiyatro 20 basamaktan fazladır.

Helenistik Burç
Helenistik Burç, antik kentin kuzeyinde yer almaktadır ve tarihi Roma yolunun bitişinde bulunmaktadır. Helenistik Burç Uzuncaburç beldesinin ismine kaynak olmuştur. Kule 5 katlıdır ve 16x13x23 metre ebatlarındadır. Kulenin her katında kendine özgü yapısıyla birbirinden ayrı bölümlerden oluşmaktadır. Helenistik burç, şehir yöneticilerinin yaşadığı yer olmanın yanı sıra önemli ve kötü durumlarda yöre halkının saklandığı yer olarak da kullanılmıştır. Aynı zamanda Helenistik Burçta şehir halkının ve şehrin hazinesi de saklanmaktadır.

Helenistik Burç’un milattan önce 3’üncü yüzyılda Tarkyares tarafından yapıldığı da bilinmektedir. Kule zamanla bir yangına maruz kalmış ve kullanılmamaya başlanmış lakin Vali Petronius Faustinus tarafından milattan sonra 3’üncü yüzyılda onarılmıştır.

Şans Tapınağı
Şans tapınağı, Zeus Olbios Kutsal yerine bakışla küçükte olsa yapılmış amacı farklıdır. Şans tapınağında yerli halk gelip şifa dileklerinde bulunmak ve ibadet etmek amacıyla kullanılmıştır. Şans tapınağını milattan sonra 1’inci yüzyılda Oppius ve Kyria tarafından yaptırılmıştır. Oppius ve Kyria tapınağı şehre hediye etmiştir.

Zafer Kapısı (Kuzey Kent Kapısı)
Zafer Kapısı, şehrin kuzey giriş kapısıdır. Etrafının surlar ile çevrili olup olmadığı bilinmemektedir lakin kapının 3 adet girişinin olması, şehrin zamanında ne kadar önemli bir yer olduğu gösterme amacıyla yapılmıştır. Zafer Kapısının ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de Roma imparatorları tarafından onarıldığı bilinmektedir. Zamanında gerçekleşen deprem sonrası 4’üncü yüzyılın sonunda onarıldığı bilinmektedir. Zafer kapısının bir diğer özelliği ise kapı üzerinde bulunan heykellerdir.

Uzuncaburç antik kenti içerisinde daha birçok yapı mevcuttur hepsinin kendine özgü hikayeleri mevcuttur. Aynı zamanda antik kentin konumuna yakın birçok ören yeri ve tarihi yapı vardır eğer kenti ziyaret ediyorsanız mutlaka Cambazlı Kilisesinin ve Olba Antik kentini ziyaret etmeyi unutmayın.


Uzuncaburç - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Dünyanın İlk Klimalı Şehri Dubai Sigaranın Bilinmeyen Zararları Dünyada Uzun Yaşam İçin 5 Yer En Çok Kazandıran Meslekler Elif Hatun Konağı Patara Plajı

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır