Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali

Ana Sayfa » Genel » Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali

O kadar güzel festivaller var ki hangilerini keşfedeceğimizi şaşırıyoruz:)

10. kez düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, “Dünyanın 14 Harikası ve Mitoloji” temasıyla kapılarını ziyaretçilere açtı. 

Geçen yıldan itibaren 12 ay ziyarete açık hale getirilen festival bünyesindeki kum heykel sergisinde, UNESCO tarafından belirlenmiş olan antik dünyanın 7 harikasının yanı sıra 2007 yılında İsviçre merkezli “New 7 Wonders Vakfı’nın” düzenlediği yarışma neticesinde 100 milyon katılımcının oylarıyla belirlenen eserlerin de kumdan heykelleri yapıldı. 

10 bin tonu aşkın özel kum kullanılarak yaklaşık 10 bin metrekare genişliğindeki alanda düzenlenen sergide Kolezyum, Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Machu Picchu, Kurtarıcı, Chichen Itza Piramidi ve Taç Mahal dünyaca ünlü kum heykeltıraşlarca canlandırıldı. 

Mitolojik olaylardan esinlenerek Thor, Afrodit, Truva Atı, Horus’un da aralarında yer aldığı pek çok eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yoğun ilgiye bağlı olarak sergiyi 12 ay ziyarete açık hale getirme kararı aldıklarını söyleyen Karaca, “Dünyada 12 ay ziyaret edilebilen bir başka kum heykel organizasyonu daha yok. 

Önceleri 2-3 yağmurdan sonra ağır hasar gören hatta kısmen yıkılan heykeller, son yıllarda kum heykel yapım tekniğimizdeki ilerlemeler ve Antalya’nın olumlu hava şartlarının da katkısıyla artık daha dayanıklı hale geldi. 

Yağışlı günlerde dahi açık kalan sergiyi şemsiyeleriyle gezen ziyaretçi sayısı hiçte az değil.

Kasım ayına kadar her gün 10.00-23.00 saatleri arasında ziyarete açık kalan sergide havanın kararmasıyla özel led aydınlatma sistemi devreye girerek heykeller rengarenk bir ortamda sergileniyor. 

Temaya uygun yapılan müzik yayını ile ziyaretçiler adeta masalsı bir dünyada yolculuğa çıkıyor. 

Heykellerin yapımını merak edenler için sürekli yapılan sinevizyon gösterisiyle heykellerin yapım hikayelerinin yer aldığı belgeseli izleme fırsatı sunuluyor. 


Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Dünyanın Sekizinci Harikası Bir İnternet Sitesi İçinde Her Şey Yedigöller 1 Günde Saç Besleyen Kür El değmemiş miras: Yerköprü Şelalesi Kişiye Özel Şiir

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır