Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türkiye’nin ilk ve tek “Zaman Müzesi”

Ana Sayfa » Genel » Türkiye’nin ilk ve tek “Zaman Müzesi”

Tarihe merakı olanların gidip keşfedeceği Konyadaki müzeler arasında en begendiğim Zaman Müzesi oldu.Nedeniyse İlk ve tek olması:)

Video izlemek için Youtube yazısına tıklamanız yeterlidir:) YOUTUBE

Türkiye’nin ilk ve tek “Zaman Müzesi”

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait eserler ile Roma dönemine kadar uzanan zaman kavramı ile ilgili çok eserlerin sergilendiği Türkiye’nin ilk ve tek Zaman Müzesi’nin bir de hikâyesi var.

Selçuk ilçesinde çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı antik dönem yerleşim yeri Sille’de tarihi yapılar yeniden restore edilerek turizme kazandırılıyor.
2014 yılında Selçuk Belediyesi tarafından turizme kazandırılan Zaman Müzesi’ni ziyaret edenler ise geçmiş zamana yolculuk yapıyor.

Geçmişte Sille Şapel küçük bir kilise olarak kullanılmış.
Ancak Rumlar gittikten sonra burası bir hayli yıkılıyor ve harabeye dönüyor.
Selçuklu Belediyesi 2014 yılında kilise içinde bir şey olmadığı içinde bu yapıyı tekrar değerlendirebilmek adına bir Zaman Müzesi’ne dönüştürüyor.

Zaman Müzesine dönüştürme fikri sille şapel zamanın bittiği yerde yani mezarlığın içerisinde bulunuyor.
Yani doğum, ölüm ve zaman kavramından hareketle buranın Zaman Müzesi’ne dönüştürülmesi uygun görülüyor.

Zaman Müzesi’ndeki eserler çeşitli antikacılar ve koleksiyonculardan temin edilmiş.

Sergilenen eserler: Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait “zaman” ile ilgili birçok nadide eser sergileniyor.
Müzenin ilgi çeken eserleri arasında; Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait özel tasarım saatler, Osmanlı paşaları tarafından düzenlenen ve genel kullanıma tanzim edilen ruznameler, cep ve masa takvimleri ve resmi dairelerde kullanılan el yazma- baskı takvimler sayılıyor.
Ayrıca altın, gümüş köstekli cep saatleri, Türk Hava Kurumu’na ait illere göre coğrafik ve ekonomik verilerin bulunduğu cetvelli takvim, Roma dönemine ait arkeolojik güneş saati örneği ve halen Konya Hacı Hasan Camii Şerifi kıble duvarında bulunan Osmanlı dönemi güneş saati reprodüksiyonu gibi birçok kıymetli eser yer alıyor.

Müzenin en önemli özelliği ise Türkiye’de ilk ve tek zaman müzesi olma özelliği taşıyor.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” kapsamında “Süreklilik Ödülü” aldı.

Roma dönemine ait güneş saati ve Konya Hacı Hasan Camii Şerifi duvarındaki Osmanlı dönemi güneş saati.


Dünya usturlab. Osmanlı Dönemi rulo şeklinde matbu ruzname. Osmanlı Dönemi el yapımı ahşap Rubu Tahtası. Hicri 1311 tarihli takvimi devir daim takvim kitabı.


Osmanlı Dönemi masa saati. Cumhuriyet Dönemi özel tasarımlı masa saati. Türk Hava Kurumu tarafından yaptırılan illere göre coğrafi ve ekonomik istatistiki bilgiler içeren özel takvim. Osmanlı Dönemine ait ay gün cetveli masa saati. Osmanlı Dönemi Termometreli masa saati.


Hicri (1237) tarihli el yazma. Takvim 1927 basım takvimi Ragıp kitap takvimi. Takvimi Necumi Ahmet Şakir Paşa tarafından tanzim edilen ve bastırılan hicri (1309) tarihi önemli günler, aylar ve vakitler çizelgeli. Osmanlı Dönemi 7 yıllık cep takvimleri.Osmanlı Dönemi resmi dairelerde kullanılan özel günler cetveli takvimi.


Osmanlı Dönemi Bronz Usturlab.


Türkiye’nin ilk ve tek “Zaman Müzesi” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Sao Paulo Cathedral Kilisesi “Dünya’nın en büyük 2. kilisesini keşfedelim” Sinüzite Ne İyi Gelir ? Erzurum’da Yeni Bitki Türü Keşfedildi Pamukkale Antik Havuz Tek Ağaç 40 Meyve Endonezya Bali Adası

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır