Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türkiye’de Gezilip Keşfedilecek Yerler

Ana Sayfa » FOTO GALERİ » Türkiye’de Gezilip Keşfedilecek Yerler

Türkiye’de Yaz kış gezebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz yerleri benim gibi merak edenler için hazırladım:).

İş güç derken bırakın Yurt dışı tatilini, kendi ülkemizi bile gezip keşfedemiyoruz. Çıtası en yüksek tatil “Memlekete gitmek” oldu artık. Hem masrafsız hemde özlem kokusunu solumak daha cazip geliyor.
Bu hale nazaran hazırlamış bulunduğum listeyi kendinize rehber edinebilir, Bulunduğunuzun yerin etraf illerinde de  olsa dahi bilmeniz gereken tarihi yerler, eğlence mekanları, gezilecek yerler gibi aktiviteler ile ilgili düşünce sahibi olabilirsiniz.
1. Nemrut Dağı
Nemrut Dağı: Sayfadaki paylaşımdada yer aldığı gibi nemrut dağının acıklaması yer almakta:)

Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman ili; Kahta eyaletinde tespit edilen ve içersinde Kommagene Krallığı‘nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri. Adıyaman il merkezinde Kahta’ya bağlantı gerçekleştiren karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park Adıyaman il sınırları ortamındadır. Adıyaman hava alanından ulaşım gerektiğince rahat ve kolaydır. Adıyaman ve Kahta eyaletinden Nemrut dağına ve diğer tarihi yerlere servisler vardır.

Dünyanın 8.harikası:)

2. İshak Paşa Sarayı
İshak Paşa Sarayı: Ağrıda Gezip Görebileceğiniz En güzel yer İshak Paşa sarayı olduğu doğrudur.Doğubeyazıt İlçesi’nin 5 km. doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üstüne kurulan Saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır. 18. yy. Osmanlı mimarisinin en dikkat çekici ve seçkin örneklerinden bulunduğu kadar, sanat tarihi tarafından de sayısal değeri büyüktür.


3. Tuz Gölü
Tuz Gölü: Ankara’nın güneydoğusundaki Şereflikoçhisar’a yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölü’nün geldiğini bildirir. Tuz kristallerinin kuvvetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok ufak akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor.

Sağlık açısından da çok faydalı.


4. Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi: Antalya’nın Manavgat eyaletinde Manavgat Nehri üstünde tespit edilen ünlü bir şelaledir. Antalya’ya 72 km mesafededir.


5. Likya

Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihi yapıları olan Olimpos’ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Cirali’da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanin en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz


6. Hisaralan Kaplıcası
Sındırgı eyaletinde tespit edilen Hisaralan termal suları, Hisaralan Köyü ortamında yer alır. Hisaralan hem natural güzelliğiyle kafanızı kafanızdan alacak hem de termal sularında ruhunuzu ve vücudunuzu dinlendirecek.


7. Kral Kızı Kalesi
Kral Kızı Kalesi: Genç eyaletinde yer alan kale Diyarbakır çayı ile Konsper Çayı’nın buluştuğu yerde bir tepeye yapılmıştır. Keynekler denen bu yer enkaz durumdadır. Rivayete göre Pers Kralı Dano kaleyi kızı amacıyla yaptırmıştır.
Yüzen ada: Karaya Bağlantısı Olmayan, Su Yüzeyinde Serbest Halde Tespit edilen Adalardır. Türkiye’de Günümüzde Bilinen 22 Adet Yüzen ada Bulunmaktadır. Bingöl Ilinin Solhan Ilçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasında Hareket Eden Üç Ada Vardır.

8.Varda Alman Köprüsü

 

Varda Köprüsü (Alman Köprüsü) veya Viyadüğü, Adana Karaisalı ilçesi Hacıkırı köyünde yer alıyor. Mühendislik harikası olarak nitelendirilen köprü 1900’lü yılların başında Almanlar tarafından inşa edilmiş, bu yüzden Alman Köprüsü diye de adlandırılıyor.

Hacıkırı Demiryolu köprüsü olarak yapılan köprü heybetli oluşu nedeniyle yöre halkı tarafından Koca Köprü diye biliniyor. 200 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğinde olan köprü 1912 yılında hizmete açılıyor. Çelik kafes taş örme tekniği ile yapılan köprü tarihi ipek yolunun yerini alan Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattının bir parçası.

9. Gölcük gölü

Etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplı gölün her mevsim görüntüsü muhteşemdir. Doğanın olağan üstü güzelliğiyle kaplı olan gölün derhal kenarında Orman Bakanlığı’nın misafirhanesi olan şirin bir ev bulunmaktadır. Gölün etrafsinde bu tesisten diğer kır gazinosu adıyla bir restaurant ve kafeterya vardır.


10. Yedigöller
Yedigöller: Milli Park içersinde yürüyüş yolları, şelaleler, istek çeşmesi, Gülen Kayalar, Pisagor Ağacı, Anıt Ağaç, görünüm seyir terası gezilip görülebilir. Yılın belirli dönemlerinde sportif olta balıkçılığı yapılabilir. Doğa güzelliği bakımından kampçılık amacıyla çok ideal olan park içersinde özel sektörce işletilen 40 yatak kapasiteli bungalov evler ve çeşitli konaklama üniteleri ile kamp ve piknik alanları bulunmaktadır.Tam çadır kurmalık yer değil mi? 🙂

 

 


Türkiye’de Gezilip Keşfedilecek Yerler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Keçi Boynuzu’nun Faydaları Nar Kabuğunun Faydalarını Keşfedelim Maltada Dil Eğitimi Almak İçin Sebepler ADANA MOODRA CAFE Karpuz Maskesi Aleo Veranın Faydaları Ve Zararları

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır