Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türkiye Festivalleri

Ana Sayfa » FOTO GALERİ » Türkiye Festivalleri

Türkiyedeki en beğenilen festivaller sizlerle:)

Bakalım görelim keşfedelim

Tekirdağ Kiraz Festivali

1962 yılından beri her yıl Haziran ayında, Tekirdağ’da Kiraz Festivali düzenleniyor. İlk adı Kiraz Cümbüşü olan festivalde kiraz yarışmaları, fener alayları, kortejler, gece konserleri, sergiler, gösteriler, festival güzellik yarışmaları (evet, kiraz güzeli seçiliyor), piknikler düzenleniyor. Üstelik yurt dışından da çokça misafir ağırlanıyor.

 

Bağbozumu Festivali

Bozcaada’nın kendisi kadar ünlü Bağ bozumu festivali 8-10 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerini coşkuyla karşılamak için hazırlıklarını tamamladı. Bozcaada, yüzyıllardan beri süregelen üzüm bağları ile ünlü bir ada. Bozcaada’nın bağlarında, Ege’nin en güzel üzümlerinden en lezzetli şaraplar yapılıyor. Bağ bozumu şenlikleri de bir yıllık çalışmanın sonucu olarak tüm bağcıların ve ada halkının bir araya gelerek kutladığı bir şenlik olarak öne çıkıyor.

Bağ bozumu festivali, son 18 yıldır gelişen turizmle birlikte büyük bir organizasyon olarak kutlanıyor. Toplam 3 gün süren şenlikte eski gelenekleri hatırlamak adına etkinlikler düzenleniyor. Sembolik ve bir o kadar da eğlenceli bir bağ bozumu etkinliği ile festival başlıyor.

Adanın bağcıları, işçilerle ve festival ziyaretçileriyle birlikte traktörlere biniyor ve bağlara gidiliyor. Burada ilk üzümler toplanıyor, kafelere konularak eskiden olduğu gibi atlarla, eşeklerle ve pırpır denen minik traktörlerle ada meydanına getiriliyor.

Mut Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali

Kayısı Festivali de Kiraz Festivali gibi 1962 yılından beri her Haziran düzenleniyor. Festival, Mut’un sembolü olan Çınaraltı Parkı’nda yapılıyor. Sergi ve konserler düzenleniyor. Ayrıca Çınarlatı’na kurulan Yörük çadırlarında leziz mi leziz ev yapımı sıkma, börek ve tulum ayranı ikramları oluyor.

Kayısı Mut’a 1949 yılında emekli Ziraat Teknisyeni Nail Türe tarafından getirildi.

Bölgenin mikro klima iklim özelliği (İç Anadolu ve Akdeniz ikliminin geçiş noktası olması) nedeniyle gerek tadı, kokusu ve erkenci olması Mut kayısısına ayrı bir önem kazandırmaktadır.

 

 

 

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali

Bu festival tam 475 kez düzenlenmiş! 1522 yılında sarayda bir hastalığa çare olması ile ünlenen mesir macunu, halk arasında ısrarla tercih edilmeye başlanmış. Zamanla halka dağıtılmaya başlanmış ve talep iyice büyük boyutlara ulaşınca Sultan Camii’nden halka saçılmaya başlanmış. Hatta halk arasında bir inanca göre, Nevruz günü bu macundan yiyen 1 yıl boyunca ağrı sızı çekmez, yılan ve çiyan sokmalarından da korunurmuş. Bu sebeple her yıl Manisa’da 21 Mart’ta kutlanıyor. Özellikle macun saçma töreni, yurt dışından gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

Yeşil İhsaniye Elma Festivali

1975 yılından beri İzmit’e bağlı İhsaniye ilçesinde düzenleniyor. Bu festivalin diğer festivallerden farkı, teşvik yarışması düzenlenmesi. Her yıl Eylül ayında düzenlenen Elma Festivali’ndeki teşvik yarışmasında, jüri ve halk incelemesi sonucu, o yılın teşvik verilecek yetiştiricisi belirleniyor.

Beypazarı Havuç Festivali

Beypazarı öyle çok şeyi ile ünlenmiş ki, saymakla bitmiyor! Ama şehre girdiğinizde sizleri karşılayan havuç heykeli, Havuç Festivali’nin düzenlenebileceğinin büyük bir işareti oluyor. Her yıl Haziran ayının ilk Cuma günü başlayan festival, 3 gün sürüyor. Her yıl on binlerce insanın katıldığı festival, konserler ve yarışmalarla tam bir şenlik havasında geçiyor.

Diyarbakır Karpuz Festivali

1967 yılından beri düzenlenen Diyarbakır Karpuz Festivali’nde karpuzla yapılabilecek aklınıza gelen, gelmeyen pek çok etkinlik gerçekleşiyor. “10 Gözlü Köprü’den Geçemeyecek” karpuzun belirlendiği En Ağır Karpuz Yarışması’ndan Karpuz star Ses Yarışması’na, Karpuz Güzeli’nin seçildiği güzellik yarışmasından Karpuz Yeme Yarışması’na kadar pek çok yarışmayla, Türkiye en eğlenceli festivallerinden birini yaşıyor.

Kaman Ceviz, Kültür ve Sanat Festivali

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Türkiye’nin en kaliteli cevizi yetişiyor. Tabi burada da ceviz özelinde günler düzenlememek olmaz! Her yıl Ekim ayında düzenlenen festival, 2 gün sürüyor. Halk oyunları, ceviz yarışmaları, konserler ve paneller, her yıl yurt dışından ve içinden gelen katılımcılarla buluşuyor.

Yer: Kırşehir, Kaman

Zaman: Her Ekim ayının ilk Cumartesi ve Pazar günü.

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali

Her yıl Nisan ayında Fethiye’de düzenlenen bu ilginç festivalde, kuzugöbeği mantarı ile ilgili bilimsel tartışmalar gerçekleşiyor. Mantar türlerinin tartışıldığı paneller dışında, saklama ve pişirme teknikleri üzerine paneller de düzenleniyor. Tabi ki bunlarla sınırlı kalmıyor, festival tam bir yöresel panayır tadında devam ediyor. Rehber eşliğinde mantar avına çıkılıyor. Cadianda Antik Kenti’nde yürüyüş ve koşu yarışması, klasik müzik konserleri ve dastarı bezinden oluşan yöresel kıyafetlerin sergilendiği defileler oluyor.

 

Kızılcahamam Su Festivali

Kızılcahamam’da düzenlenen Su Festivali, her yıl binlerce insan ağırlıyor. 4 farklı suyun çıkarıldığı Soğuksu Milli Parkı’nda festival alanında, konserler, halk oyunları, defileler, yağlı güreş gösterileri yapılıyor.

Yer: Ankara, Kızılcahamam

Zaman: Her yıl Temmuz ayında düzenleniyor.

 

 

Uluslararası Gümüşhane Kuşburnu Pestili Kültür ve Turizm Festivali

Geçtiğimiz yıl 21.’si düzenlenen Pestil Festivali, Türkiye’nin uluslararası sıfatını kazanmış biricik hasat festivallerinden biri. Gümüşhane sokaklarında yapılan tören, büyük küçük herkese hitap ediyor. Hasat yürüyüşü, konserler, yarışmalar ve daha neler, neler… Festival sayesinde, Gümüşhane, yurt dışından her yıl binlerce misafiri konuk ediyor.

 

 

 Bartın Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali

En sevilen meyvelerden biri olan çileğin, festivali de çok seviliyor! Her yıl Mayıs ayında düzenlenen çilek festivali, Batı Karadeniz’in turizmine büyük katkı sağlıyor. Küçük büyük herkesin katılım gösterdiği, herkese uygun bir etkinliği içinde barındıran Çilek Festivali, Bartın’a gideceklerin tarih netleştirmesini kolaylaştırıyor.

Yer: Bartın

Zaman: Her yıl Mayıs ayında düzenleniyor

.

 

 

Sarıgerme uçurtmalı festivali

Ortaca’ya bağlı Sarıgerme Köyü Muhtarlığı ile Sarıgerme Çevre, Kültür ve Eğitim Derneği’nin (SARÇED) ortaklaşa düzenlendiği ‘7.Uçurtma Şenliği’ geniş bir katılımla gerçekleşti. 

SARÇED Plajında yapılan ve bölge halkının büyük ilgi gösterdiği şenlikte yüzlerce uçurtma gökyüzünü doldurdu. Uçurtmayı uçuranların ise çocuklar değil de genel olarak büyüklerin olması dikkat çekti. 

Şenlikte düzenlenen yarışlara 43 yarışmacı katıldı. Yarışlarda uçurtmaların el yapımı olması, en yükseğe çıkması ve görsel olarak güzelliği gibi çeşitli kriterler belirlenirken, yarışmada dereceye girenlere Ortaca Kaymakamı Mustafa Gürdal ve İlçe Emniyet Müdürü Selami Bıçakcı tarafından çeşitli hediyeler verildi.

 

 

Cappadox

Kapadokya’nın büyüleyici atmosferinde sanat, müzik, gastronomi ve açık hava etkinliklerinin harmanı olan Cappadox’a katılmak, dünyaya bambaşka bir pencereden bakmanızı sağlayacak! 18 – 21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen festivale şimdiden yerinizi ayırtın:)


Türkiye Festivalleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Madecassol Krem Nedir? Şeker Tüketiminin Sağlığa Etkileri Mersin Adamkayalar Yeni Yıl Hediyeleri Adana Sükut_u Hayal Cafe Buzdolabına Konulması Sakıncalı Besinler

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır