Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sokağa Çıkma Yasağı

Ana Sayfa » Genel » Sokağa Çıkma Yasağı

Sokağa çıkma yasağı kapsamı genişletildi! Sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor?

Corona virüs tedbirleri kapsamında ilk olarak 65 yaş üstünün sokağa çıkmasının yasaklanmasının ardından geçtiğimiz günlerde alınan kararla 20 yaş altınında sokağa çıkması yasaklanmıştı. Bunun yanı sıra 30 büyükşehir ve Zonguldak’a giriş çıkışlar 15 gün süre ile yasaklanmıştı. 15 günlük süre 12 Nisan Pazar günü sona erecek. Pazar günü yapılacak olan değerlendirmenin ardından Anadolu’da corona virüsün yayılma hızında bir düşüş yaşandığı tespit edilmez ise daha sıkı tedbirlerin alınabileceği bu tedbirler arasında sokağa çıkma yasağının kapsamının da genişletilebileceği açıklandı.

Sokağa çıkma yasağı konusunda araştırmalar sürüyor. Hali hazırda 65 yaş üstü ve 20 yaş altı olanların sokağa çıkması yasak! Geçtiğimiz ay içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 30 Büyükşehir ve Zonguldak’a giriş çıkışlar 15 gün süre ile yasaklanmıştı. Yasağın nedeni olarak ise corona virüsün Anadolu’ya büyük oranda İstanbul kaynaklı olarak bulaştığı tespit edilmişti. 15 günlük süre 12 Nisan Pazar günü sona erecek. Anadolu’da corona virüs yayılma hızında bir düşüş yaşandığı tespit edilmezse daha sert tedbirlerin alınabileceği gündeme geldi. Bu tedbirler arasında sokağa çıkma yasağının kapsamının genişletilmesi de yer alıyor.

SON DAKİKA HABERİ

10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

Saat 22.15 itibariyle valiliklere gönderilen genelgenin tüm detayları kamuoyu İle paylaşılacaktır.

İçişleri Bakanlığı

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA İSTİSNAİ DURUMLAR NELERDİR?

İçişleri Bakanlığı, 18-20 yaş aralığındaki gençlerin sokağa çıkma yasağıyla ilgili istisnaları içeren ek genelgeyi valiliklere gönderdi.

18- 20 yaş arasındakiler için hangi durumlarda istisna getirileceği, 81 İl valiliğine gönderilen genelgede şu şekilde sıralandı:

Doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) olmakla beraber;

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,

Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,

Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.

Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorunda olacak.


Sokağa Çıkma Yasağı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Mısır Piramitleri Ve Gizemleri Drina Nehrinde Bir Ev Düşünün? Dünyanın En İlginç Köylerini Keşfet Adana Karataş – Magarsus Antik Kenti Tarsus’ta Kahvaltı Şekersiz Ice Tea

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır