Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sebaste Antik Kent

Ana Sayfa » Genel » Sebaste Antik Kent

Kamp yapmaya gittiğimde mutlaka uğradığım güne tarih içinde uyandığım muhteşem bi yer..

Tarihin içinde tatil yapmak herkese nasip olmaz:)

Kamp kurmayı düşünenler araç başı 15 tl araçsız kişi başı 10 tl ödeyerek kendi çadırları ile kamp yapabilirler.Duşluk,wc,mutfak,market,restoran,çay bahçesi ve fırın gibi yerlerde mevcut.Kolaylıkla alışverişinizi yapabilirsiniz.

Çocuklar için oyun parkı hamak içinse ağaçlar mevcut:)hafta sonu gidinler yer bulamayabilir yola erken çıkmakta fayda var.

Tarihi yerin her tarafını gezmek tabi ki de yasak.Kamp yaptığım bölümde(liman hamamı) mozaiklerin gizlendiği kısım mevcut.Mozaiklerin bir kısmı zamanla acıldığı için gizlide olsa gezip çok az video çekebildim.Gidecek olanlarında mutlaka görmesi gerekir.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti Tarihi

Kazı çalışmaları sonrasında antik kentin küçük bir bölümü gün ışığına çıkmıştır. Çalışmaları La Sapienza üniversitesinin 24 kişilik ekibi üstlenmiştir ve Prof. Dr. Annalisk Polosa ekibe liderlik etmiştir. Arkeologlara göre kentin yarısından daha büyük bir bölümü hala toprak altındadır. Ekip tarafından eski ve yeni Roma yolları, liman hamamı, Elaiussa Sebaste Antik Tiyatro gibi çeşitli yerleri ortaya çıkarmıştır. Kazı çalışmalarına  Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İtalya Dışişleri Bakanlığı çeşitli yardımlar sunmuştur. Antik kentin büyük bir bölümü hala toprak altında olsa da şuan için 5 yer büyük ölçüde kurtarılmıştır.

 

Ayaş Elaiussa Sebaste antik kenti milattan önce 2’nci yüzyılda kurulmuştur. Sebaste antik kentinin tarihi hakkında Kültür ve Turizm bakanlığı ile Diğer kaynaklar arasında çatışmalar söz konusudur. Bakanlığa göre Elaiussa kenti ile Sebaste kentinin birleşmesi sonucu Elaiussa Sebaste meydana gelmiştir. Diğer kaynaklara göre Elaiussa zeytin anlamına Sebaste ise mutlu anlamına geldiği için daha sonradan Kapadokya kralı Arkhelaos tarafından Sebaste kısmı eklenmiştir. Kesin olarak bilinen ise kentin adının Elaiussa olduğudur.

Kapodokya kralına, Roma imparatoru tarafından hediye edilen kent zamanla önemini kaybetmeye başlamıştır. Kent içerisinde ki bulunan Hamam milattan sonra 2’nci yüzyıl ve Bizans kilisesi milattan sonra 5’nci yüzyıl tarihinde inşa edilmiştir. Aynı zamanda kent içerisinde Korykos (Kızkalesi) ile bağlantılı 4 kilometrelik bir kral yolu da inşa edilmiştir.

Elaiussa Sebaste Liman Hamamı

Antik kentin denize bakan tarafının doğu kısmında ise liman hamamı bulunmaktadır. Liman hamamı 4 ayrı evrede yapıldığı saptanmıştır ve hamamın yapımına milattan sonra 1’inci yüzyılda başlanılmıştır. Liman hamamın yapımı milattan sonra 3’üncü yüzyılda tamamlandığı lakin Geç Roma döneminde eklemeler yapıldığı bilinmektedir. Geç roma döneminde hamamın bazı bölümleri esnaf atölyeleri gibi amaçlarla kullanılmıştır.

Liman Hamamı 5 farklı alandan oluşmaktadır bu bölümler; Girişte bulunan soğuk oda (Frigidarium), ılık oda (Tepidarium), Caldarium, Servis alanı ve Praefurnium’dan oluşmaktadır. Liman hamamın üst kısmına kontrollü şekilde çıkılabilmektedir ve denize sıfır konumuyla ziyaretçilerini etkilemektedir.

 

Elaiussa Sebaste Antik Tiyatro

Kentin en önemli yeri olan ve kazı çalışmaları sonucunda büyük bir bölümü kurtulan antik tiyatroda ilk kez 2018 yılında festival düzenlenmiştir. Antik tiyatro 2300 kişilik ve döneminin en büyük tiyatrolarından bir tanesidir. Tiyatronun yapımına milattan sonra 2’nci yüzyılın ilk yarısında başlanmış ve milattan sonra 161-169 yılında bitmiştir. Tiyatro toplamda 23 basamaktan oluşmaktadır ve tiyatroya çıkmak için 6 basamaklı bir merdivenden çıkılarak ulaşılıyordu.

Tiyatronun oturma sıraları büyük kaya bloklardan, yan tarafta bulunan oturma sıraları ise malta harcıyla inşa edilmiştir. Oturma basamakları ise yatay bir diazoma ile ikiye ayrılmıştır. Tiyatroyu izlemeye gelenler için iki farklı giriş bulunmaktadır. Aynı zamanda tiyatronun içinden bir su kanalı geçmektedir. Su, Kayacı vadisinden su kemerleri ile getirildiği düşünülmektedir. Tiyatro milattan sonra 3’üncü yüzyıldan sonra kullanılmamıştır ve tiyatronun taşlarının büyük bir bölümü başka yapılarda kullanılmak üzere sistematik şekilde kaldırılmıştır.

Roma Dönemi Agora

Antik tiyatronun hemen yanında kalan yapının adı ise Agora’dır. Agora, klasik Yunan çağında bir sitenin (kent) yönetim ve ticari anlaşmaları gibi konuların halkın toplanarak konuştuğu kent alanına denmektedir. Elaiussa Sebaste kentinde ise Ticaret Agorası olarak kullanılmaktaydı. Agora milattan sonra 2’nci yüzyılda geniş bir alana kurulmuştur. Dörtgen bir planlı şekilde ve kireç taşlarından büyük bloklarla oluşturulmuştur. Agoranın girişi ise doğuda ve iki tarafında da çeşme vardır.

Agora üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda deniz sahnesi ve geometrik desenli büyük bir mozaik ortaya çıkmıştır. Geometrik desenlerde en ilgi çekene ise 3 boyutlu kare desenlerdir. Mozaik, impartorluğun erken dönemlerinde kentin dışında yer alan zengin bir yapıya ait olduğu düşünülmektedir. Bu zengin yapı üzerine Agoranın inşa edilmesi sonucunda milattan sonra 2’nci yüzyıl sonlarında yıkılmıştır.

Elaiussa Sebaste Antik Kentine nasıl gidilir?

Antik kent, Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunmaktadır. Kız kalesine 4 kilometre uzaklıkta, Mersin şehir merkezine 60 kilometre uzaklıktadır. Mersin şehir merkezinden Silifke Koop veya Belediye otobüsleri ile antik kente gelebilirsiniz. Aracıyla gelmek isteyenler içinse Kız kalesine 4 kilometre uzaklıktadır ve tarihi şehir D-400 karayolu üzerindedir rahatlıkla bulanabilir.

 

 

 


Sebaste Antik Kent - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Alaska Kurbağaları: Kışın “Donuyor” Yazın “Çözülüyor” Çöldeki Gizemli Şekiller İnstagrama Bomba Özellik Suda Hayat Kurtaran Şişme Bileklik Dünyada 7 Değil 8 Kıta Bulunuyor Mersin Uzuncaburç

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır