Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Meyve ve Sebzelerin İlk Halleri

Ana Sayfa » KEŞİFLER » Meyve ve Sebzelerin İlk Halleri

Zamanla neler mi değişti?
Meyve ve sebzelerin ilk hallerinden eser yok.

Muz

İlk muzların en az 7 bin sene önce şu an Papua Yeni Gine olarak bildiğimiz bölgede yetiştiği biliniyor. Ayrıca Güneydoğu Asya’da da görülen muzların bu ilk zamanlarda büyük ve sert çekirdeklere sahip olduğu biyologlar tarafından ortaya çıkarılmış.

Şeftali

İlk olarak M.Ö. 4 bin yıllarında keşfedilen şeftaliler kiraz kadar küçük meyvelermiş. Çok az katı kısma sahip ilkel şeftalilerin tadının da bugünkü gibi hafif tatlı, hafif ekşi değil, tuzlu olduğu söyleniyor.

 

Havuç

İlk bilinen havuçların 10. yüzyılda Suriye bölgesinde yetiştirildiği biliniyor. Bu dönemde havuçlar mor ya da beyaz olarak karşımıza çıkarken zamanla mor pigmentlerini kaybetmişler ve günümüzdeki sarı renge dönüşmüşler.

Mısır

“Doğal” mısır ilk olarak M.Ö 7 bin yılında insanoğlunun karşısına çıkmış. Şimdilerde sulu sulu yediğimiz mısır o zamanlar kuru bir patates tadına sahipmiş.

Karpuz

Fotoğraftaki resim Giovanni Stanchi’nin 17.yüzyılda yaptığı bir tabloya ait. Resimdeki karpuz günümüzdeki karpuzdan oldukça farklı. Biyologlar bu yıllarda karpuzların içinde spiral şekillere rastlandığını ve kesildiğinde altı adet üçgen parçasının ortaya çıktığını belirtiyorlar.

Yabani Patlıcan

Patlıcanlar tarih boyunca çok sık biçim ve renk değiştirdiler. Bu renk yelpazesi içinde beyaz, açık mavi, mor ve fotoğraf göründüğü gibi sarı renkler olduğu bilinmektedir. İlk patlıcanların bir kısmı Çin’de yetiştirilmişti. En eski patlıcanlarda, bitkinin sapının çiçeğine bağlandığı noktada dikenler olduğu biliniyor.
Elbette, seçici yetiştirme ile bu dikenlerden kurtulmayı başardık ve bugün marketlerde gördüğümüz daha büyük, uzun ve mor renkli patlıcana kavuştuk.

Domates

Elma

 


Meyve ve Sebzelerin İlk Halleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Dünyadaki İlginç Bilgiler Zerdeçal ile Diş Beyazlatma MERSİN SUNTURAS ŞELALESİ Dünya’nın İlk Yapay İngilizce Sunucusu Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir? Domates ile pembe bir cilt

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır