Meyve ve Sebzelerin İlk Halleri | Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet

Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Meyve ve Sebzelerin İlk Halleri

Ana Sayfa » KEŞİFLER » Meyve ve Sebzelerin İlk Halleri

Zamanla neler mi değişti?
Meyve ve sebzelerin ilk hallerinden eser yok.

Muz

İlk muzların en az 7 bin sene önce şu an Papua Yeni Gine olarak bildiğimiz bölgede yetiştiği biliniyor. Ayrıca Güneydoğu Asya’da da görülen muzların bu ilk zamanlarda büyük ve sert çekirdeklere sahip olduğu biyologlar tarafından ortaya çıkarılmış.

Şeftali

İlk olarak M.Ö. 4 bin yıllarında keşfedilen şeftaliler kiraz kadar küçük meyvelermiş. Çok az katı kısma sahip ilkel şeftalilerin tadının da bugünkü gibi hafif tatlı, hafif ekşi değil, tuzlu olduğu söyleniyor.

 

Havuç

İlk bilinen havuçların 10. yüzyılda Suriye bölgesinde yetiştirildiği biliniyor. Bu dönemde havuçlar mor ya da beyaz olarak karşımıza çıkarken zamanla mor pigmentlerini kaybetmişler ve günümüzdeki sarı renge dönüşmüşler.

Mısır

“Doğal” mısır ilk olarak M.Ö 7 bin yılında insanoğlunun karşısına çıkmış. Şimdilerde sulu sulu yediğimiz mısır o zamanlar kuru bir patates tadına sahipmiş.

Karpuz

Fotoğraftaki resim Giovanni Stanchi’nin 17.yüzyılda yaptığı bir tabloya ait. Resimdeki karpuz günümüzdeki karpuzdan oldukça farklı. Biyologlar bu yıllarda karpuzların içinde spiral şekillere rastlandığını ve kesildiğinde altı adet üçgen parçasının ortaya çıktığını belirtiyorlar.

Yabani Patlıcan

Patlıcanlar tarih boyunca çok sık biçim ve renk değiştirdiler. Bu renk yelpazesi içinde beyaz, açık mavi, mor ve fotoğraf göründüğü gibi sarı renkler olduğu bilinmektedir. İlk patlıcanların bir kısmı Çin’de yetiştirilmişti. En eski patlıcanlarda, bitkinin sapının çiçeğine bağlandığı noktada dikenler olduğu biliniyor.
Elbette, seçici yetiştirme ile bu dikenlerden kurtulmayı başardık ve bugün marketlerde gördüğümüz daha büyük, uzun ve mor renkli patlıcana kavuştuk.

Domates

Elma

 


Meyve ve Sebzelerin İlk Halleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Farklı Kültürler

Farklı Kültürler 10 Mayıs 2019

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü 01 Mayıs 2019

Siyah Kumlu Sahiller

Siyah Kumlu Sahiller 16 Mart 2019

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Portakaldan Karanfilli Muhteşem Mumluk Yol Tutmasını Önleyen Gözlük Tasarlandı Meyve ve Sebzelerin İlk Halleri Tarçının Cilde Mucizevi Etkisi Vücudumuzla İlgili Bilmemiz Gerekenler Aspirin Kullanımı Sağlıklı mı Zararlı Mı?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Teknosos

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır