Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa » Sağlık » Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahar geliyor bolca D vitamini alalım  güneşe çıkma vakti geldi diye düşünüyoruz. Öncelikle güneş ışınlarını bi tanıyalım.Tabiki de güneş çok faydalı ama zararlı ışınlarından korundukça.

Üç farklı güneş ışını var; UVA UVB UVC Bunlardan ikisi dünyamıza ulaşmaktadır. Bizler bu iki (UVA UVB) ışından korunmaya çalışmalıyız. UVA ışınları cildin alt tabakasına ulaşıp erken yaşlanmaya cilt kanserlerine sebep olmaktadır. UVB ise cildin üst tabakasına işler yanıklara ve cildin hücresinin bozulmasına yaşlanmaya sebep olur.

🌱UVB koruması için ürünlerde; SPF,

UVA koruması için ;PA, Broad Spectrum ya da PPD yazmalıdır.

SPF 15 olan bir güneş kremi %93 koruma🌞

SPF 30 olan bir güneş kremi %98 koruma🌞

SPF 50 olan bir güneş kremi %99 koruma sağlamaktadır. 🌞

Peki son zamanlarda gittikçe ihtiyaç duyduğumuz tabiki sadece yazları değil kışın güneşin olmadığı zamanlarda da kullanmamız gereken güneş kremlerini nasıl seçmeliyiz.

Bir güneş kremi en az SPF 15 olmalı ve PA ++ en az iki artılı tercih edilmelidir.

Güneş kremleri fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılır. Bizler cilt tipimiz sürüm kolaylığı ve görüntüsüne göre seçim yapıyoruz. Peki nasıl anlayabiliriz fiziksel mi kimyasal mı güneş kremi.

🌱Fiziksel koruyucular : Titanium Dioxide, Zinc Oxide içerir. Bunlar ciltte beyazlık yapar ve hassas ciltliler genellikle bunu tercih eder.

Ciltte bir tabaka oluşturarak UV ışınlarının cilde emilmesini engeller ve ışınları yansıtarak bloke eder. Kimyasallara göre daha uzun süre koruma sağlar.

Cilde yan etkisi olma riski azdır.

Fakat cilde emilmesi zor olduğu için cilt yüzeyinin beyazlamasına veya parlak görünmesine sebep olur.

Hassas cilde sahip olanlara  fiziksel güneş kremi kullanması tavsiye edilir. Aynı şekilde bebekler, çocuklar ve hamileler içinde kullanıma uygundur. Kullanımı zor olsa da güneşin zararlı ışınlarından tam koruma sağlaması açısından tavsiye edilir.

🌱Kimyasal koruyucular; Ethylhexyl Methoxycinnamate, Ethylhexyl Salicylate, oxybenzone(benzophenone-3), Sulisobenzone(benzophenone-4) Trolamine, Octinoxate gibi içeriklerdir. Bu maddelerden bazıları hassas cilt tiplerinde irritasyona sebep olmaktadır. Bu maddeler ise; Avobenzone, Oxybenzone, PABA, Enzacamene, padimate O  hassas ciltler için uygun olmayan içeriklerdir.

Kimyasal güneş koruyucuları UV ışınlarını emer ve yok eder. Sürümü ve kullanımı kolaydır. Beyaz iz bırakmadan ve topaklanma yapmadan uygulanır.

Fakat UV ışınları kimyasalla birlikte reaksiyona girdiği için alerjik cilt iltihabı ve sivilce gibi cilt sorunları oluşturabilir.

Fiziksel güneş koruyuculara göre UV’den koruma etkisi güçlüdür fakat koruma süresi daha kısadır.

Son olarak yılın her zamanında güneş ışınlarından korunmak için mutlaka güneş kremi kullanmalıyız. Yaz aylarında güneşlenirken iki saate bir güneş kremi uygulamalıyız. Güneş kremimizin tipine göre makyaj öncesi ya da sonrası uygulamalıyız. Ve mutlaka cildimizi iyi temizlemeliyiz.

Unutmayalım haftada iki üç kez güneşin dik geldiği saatlerde sadece 15 dk güneşlenmek D vitamini için yeterlidir.


Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Zencefil & Nane Maskesi

Zencefil & Nane Maskesi 15 Ağustos 2020

Karpuz Maskesi

Karpuz Maskesi 01 Haziran 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Atikhisar Kalesi – Çanakkale Patara Plajı Mersin Sarnıç Tesisleri Eğirdir Gölü BALİNA KUSMUĞUYLA ZENGİN OLABİLİRSİNİZ! Antalya Kum Festivali

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır