Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

FETHİYE-KAYAKÖY

Ana Sayfa » KEŞİFLER » FETHİYE-KAYAKÖY

KAYAKÖYHAYALET KÖY

Terk edilmiş masalsı evlerin hikayesi..

Kayaköy Fethiye‘nin Uzunyurt Mahallesi‘nde yer almaktadır. 1922 yılında burada yaşayan Rumların nüfus mübadelesi nedeniyle Yunanistan‘a göç etmesi ve Yunanistan‘dan gelen Türklerin buraya yerleştirilmesi ama Türklerin yaşam tarzına uymaması nedeniyle (Atlarını bağlayacak ahırlarının olmaması, akarsu kıyısında bulunmaması gibi nedenlerden dolayı) başka yerlere göç etmeleri sonucu o yıllardan beridir kullanılmamakta, boş bulunmaktadır. Kayaköy koruma altında olduğu için de şu an sadece sit alanı olarak yerli ve yabancı turistlere hem tarihi hem görsel açıdan muhteşem manzaralar sunmaktadır. Köy’ün en yüksek yerinde bir kilise bulunmaktadır.

Evler tıpkı Mardin evleri gibi birbirini ve güneşini kesmeyen konumda yapılmış yüzyıllar öncesinden. Ve evlerin ölçüsü genel olarak aynı metrekarede. Tepeden baktığınızda inanılmaz güzel bir görüntü oluşturuyor.

Kayaköy, birbirinden çok farklı iki yerleşim alanından oluşmaktadır. Bunların birincisi; turizmde de önemli yeri olan, 19. yüzyıl başında kurulmuş, yamaçlara dayalı ve nispeten yakın tarihli bir yerleşim olmakla birlikte, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde, tamamı Rum, 3000 nüfuslu bir kasaba boyutuna ulaşmış, eski adı Levissi şeklinde geçen mahalledir. 1957 Fethiye Depremi ile evler harabeye dönüşmüş olsa da, canlı müze niteliği ile turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Diğeri ise 1512 yılından itibaren Osmanlı tahrir defterlerinde geçen Kayı Köyü’dür.

Kayaköy’e Nasıl Gidilir?

Fethiye’ye ulaştıktan sonra, Ölüdeniz yolundan Hisarönü’ne geldiğinizde karşınıza çıkacak olan “Karymlassos” tabelasını izleyin. Bu tabeladan 5 kilometre sonra Kayaköy’ün ilk yapılarına ulaşacaksınız. Bir diğer alternatif, Fethiye Kalesi’nin arkasından, güneye doğru 7 km ilerleyerek, dağ yolundan bağlantı sağlamak. Kayaköy’e ulaşırken çamlık yollar ve mükemmel manzaralar göreceksiniz. Bu yüzden gidiş ve dönüşte aynı yolu kullanmanızı değil de, her iki yolu da denemenizi tavsiye ederiz. Mesela gidişte ilk yol güzergahını, dönüşte ikinci önerdiğimiz yolu tercih edebilirsiniz.

Buralara kadar gelmişken, Kayaköy’den batıya doğru devam eden ve yolun sonundaki küçük koyun karşısında yer alan Gemiler Adası’na mutlaka uğramalısınız.


FETHİYE-KAYAKÖY - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Pamukkale Antik Havuz Çamur Volkanları Pirinç Suyu İle Tonik Yapımı MUZ NE ZAMAN TÜKETİLMELİDİR? Dünya’nın Farklı Ülkelerinden Farklı Batıl İnançlar Places to Visit in Antalya

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır