Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dünya’nın En Aktif Yanardağları

Ana Sayfa » Genel » Dünya’nın En Aktif Yanardağları

Keşfetmek İster Misiniz?

😎

Deniz,kum,doğa,dağ bayır yeter birazda farklı yerleri keşfe çıkın derim 😋

Tabi ki tur ile gitmekte fayda var tercih yine de sizlere kalmış:)

Hawaii Yanardağları Milli Parkı, her ikisi de Pasifik Okyanusu üzerinde olan, dünyanın en aktif yanardağlarından ikisi olan Mauna Loa (4,170 m) ve Kilauea’yı (1.250 m) içerir. Okyanus tabanından ölçülen yanardağ Mauna Loa, dünyadaki en büyük volkanik kütledir.

📌 UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan milli park, yaklaşık 88.000 hektardır. Bu alandan %73’ü, 1964’teki Vahşi Yaşam Yasası’nın tabiatı olarak tanımlanmakta ve yüksek düzeyde koruma sağlamaktadır. 2004’te milli parkın büyüklüğü 47.000 hektar kadar arttırılmış ve yazılı mülke ek koruma sağlanmıştır.
📌 1980 yılında Biyosfer Rezervi olarak belirlenen ve 25 Ağustos 1916’dan beri ABD Ulusal Park Servisi olan Organik Yasa yetkisi altında yönetilen milli parkın günlük yönetim, Park Müfettişi tarafından yapılmaktadır.
📌 Devam eden volkanik patlamalarla sürekli değişen manzarası ve adanın tekrar tekrar inşasının eşsiz bir örneğidir. Lav akıntıları şaşırtıcı jeolojik oluşumları ortaya koymasının yanı sıra nesli tükenmekte olan hayvanlar, endemik bitki türleri, eğrelti otu ormanları da bulunmaktadır.

📌 Güvenliğin, ziyaretçileri ve çalışanları lav, duman, deprem veya tsunamiler dahil olmak üzere volkanın etkilerinden korumak için tasarlandığı, büyük bölümü çitlerle çevrili olan milli parkta; yürüyüş yolları, tüneller, plajlar, ziyaretçi merkezleri, askeri ve sivil kamp alanları bulunmaktadır.
📌 Yerli Hawaii halkı parkın, “Aina a ke akua e noho ai” (Tanrı’nın yaşadığı yer) olduğuna inanıyor. İnanca göre Tanrıça Pelehonuamea, Kilauea’nın zirvesindeki Halema’uma’lı kraterini kendine ev olarak seçmiştir.


Dünya’nın En Aktif Yanardağları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Yergzr11 Temmuz 2019

Size bir bilgi ekleyeyim. Yanardağ çevresi genelde tarım arazileri ile kaplıdır. Halk canı pahasına orayı terk etmek istemez. Çünkü yanardağdan çıkan mineraller o tarım arazisini çok verimli hale getirmektedir. O kalitede toprak hiçbir ilaç veya kimyasallar elde edilemiyor.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Ülkeleri Ayıran İlginç Sınır Çizgileri Madecassol Krem Nedir? Yeşilyurt Köyü Yoğurt ve limon maskesi Keşfedilen Cüceler Şehri Adana Geziyor:)

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır