Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Dünyada Uzun Yaşam İçin 5 Yer

Ana Sayfa » Genel » Dünyada Uzun Yaşam İçin 5 Yer

Dünyanın en yaşanılabilir ve uzun yaşam sırrı olan ülkeleri bakalım bakalım nerelermiş:)

ÇİN MAKAO

Eski Portekiz sömürgesi, sonradan Çin’e bağlı özel yönetim bölgesi Makao, subtropikal iklimin görüldüğü bir ada konumunda. Konumu ve ikliminin yanında gelişmişlik seviyesinin de önemli rol oynadığı Makao’da 1000 kişiye 1,5 doktor düşüyor olması ve adadaki sayısız hastane ve sağlık merkezi, sağlık sisteminin doğal şartlarla bütünleştiğini gösteriyor. 84,46 yıllık ömür beklentisi ile dünyanın en uzun ömürlü insanların yaşadığı yerlerden biri.
Uzun yaşamın sırrı: İklim, gelişmiş sağlık sistemi ve tabii ki Çin mutfağı… Portekiz etkisinin de hissedildiği Asya tatları ağırlıklı mutfakları deniz ürünlerinin önemli rol oynadığı sofraların ortaya çıkmasına yol açmış. 

 

NİCOYA ADASI

Kosta Rika’nın Nicoya Yarımadası, günlük sıkıntı ve stresten uzak; doğayla iç içe bir yaşam sunuyor. Dünyanın pek çok yeri, sunduğu yaşamla ilgili bu iddiayı öne sürse de Nicoya’da durum biraz daha değişik… 60 yaşına gelmiş birinin Nicoya’da 90. doğum gününü kutlama şansı, Amerika’daki bir yaşıtına göre iki kat daha fazla… Kanser hastalığının da en az görüldüğü yerlerden biri olarak öne çıkan Nicoya Yarımadası gerçek bir “mavi nokta.”
Uzun yaşamın sırrı: Mısır, pirinç ve fasulye ana besin kaynaklarını oluştururken sofrada yanlarında magnezyum ve kalsiyum oranı oldukça zengin doğal kaynak sularını içiyorlar. 8 saatlik bir uyku düzeni yaygın olarak görülüyor. Günük yaşamlarının içinde doğayla iç içe fiziksel aktivite sürekli olarak mevcut.
Juan Santamaria Havalimanı’na indikten sonra iç uçuşlarla Nicoya Yarımadası’na geçebilmeniz mümkün.

 

 

SARDİNYA ADASI

Akdeniz’in ortasında, İtalya’nın batısında, ülkenin Sicilya’dan sonra ikinci büyük adası konumundaki Sardinya Adası, uzun yaşamın en sık görüldüğü “mavi alan”lardan biri… Sardinya’nın 1700 kişilik Ovodda kasabasında bile 5 kişi 100 yaşını geçmiş vaziyette…
Çoğunluğu çiftçilik ve balıkçılıkla uğraşan halk, stresten uzak doğal bir yaşamı sürdürüyor.
Uzun yaşamın sırrı: Genetik olarak uzun yaşama müsait olarak görülseler de, keçi sütü ve keçi peynirinin önemli yer tuttuğu sofralarının altı çiziliyor. Akdeniz tatları masaları donatırken günlük fiziksel aktivite, İtalyan espri anlayışı ve pozitif tutum bölgedeki uzun yaşamın en önemli aktörleri olarak sayılıyor.

OKİNAWA ADASI

Okinawa Adası’nın güzelliğini ve fotoğraflarını görünce “burada ben de 100 yıl yaşarım” diyebilirsiniz ama durum tabii ki bundan daha geniş ve derin… 1.3 milyonluk nüfusun içinde 100 yaşını aşmış 740 civarı insan bulunuyor. Uzun yaşamın dışında, ilerlemiş yaşlarında sağlıklı kalabilmeyi de başarıyorlar; bulundukları yaşla ilişkili yaşadıkları hastalık sayıları benzerlerine göre oldukça düşük seviyede…
Uzun yaşamın sırrı: Bizdeki deyimiyle “bağ/bahçe işleri” Okinawa’da yaygın olarak görülen bir uğraşı… Günlük spor yerine de geçiyor diyebiliriz. Hayata karşı pozitif tutumları, sosyal bağların kuvveti, güneş ışığı ve besleyici yiyeceklerinin uzun ve sağlıklı yaşam konusunda fayda sağladığı öne sürülüyor.

İKARİA ADASI

Son durağımız bize oldukça yakın: İkaria Adası… Kronik hastalıkların nadiren görüldüğü, kanser görülme oranının %20 daha düşük olduğu İkaria’da 90 yaşına ulaşmak bir Amerikan vatandaşına göre 3 kat daha olası…
Uzun yaşamın sırrı: Yunan siestası ve olumlu tutumu kuşkusuz önemli rol oynasa da kaplıcaları, Ege’nin temiz havası, balık ve yeşilliğin ön planda olduğu sofraları da kilit nitelikte. Balıkçılık ve tarımın önemli geçim kaynakları olması da günlük hareket ihtiyacını karşılayan önemli kaynaklar olarak öne çıkmasını sağlıyor.

 


Dünyada Uzun Yaşam İçin 5 Yer - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Dünyadan İlginç Bilgiler Mezopotamya’nın Efes’i ‘Dara Antik Kent’i Farklı Kültürler Hayatı ve Doğayı Keşfet Yoğurt ve limon maskesi New Year Celebration in Holland | Hollanda:’da yeni Yıl Kutlaması 2019

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır