Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çamur Volkanları

Ana Sayfa » Genel » Çamur Volkanları

Çamur Volkanlarını Keşfetmeye Ne dersiniz?

Azerbaycan da gezilecek yerler arasında tabi ki çamur volkanları var:)

Azerbaycan’ın Şifa Çamuru

Dünyanın 42 ülkesinde balçık volkanı mevcuttur. Azerbaycan dünyada balçık volkanlarının ender gelişim bölgesi gibi tanınmaktadır. Balçık volkanların 1/3’i Azerbaycan’da, 16000 km² alanda toplanmıştır. Dünyada bilinen 2000’den fazla balçık volkanından 344’ü Azerbaycan’ın doğusunda ve onunla sınırdaş Hazar denizi çevresinde bulunmaktadır. Balçık volkanlarının tüm çeşitleri (faaliyette olan, sönmüş, gömülmüş, petrol çıkaran, sualtı, ada volkanları) Azerbaycan’da mevcuttur.

Azerbaycan’da balçık volkanlarının en geniş yayıldığı alan Abşeron yarımadası, Şamahı-Gobustan, Aşağı Küryan çöküğü, Bakü takımadalarında ve Gürcistan sınırındadır.

Balçık volkanlarının tedavi amaçlı faydaları da vardır.

Volkan suları iyot, bor, bromla, balçığının bileşimleri ise önemli mikro unsurlarla zengin olduğundan birtakım hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

1980’lerde Azerbaycan’ın 16 tıbbi kurumunda volkan balçığı: sinir sistemi, deri ve eklem hastalıklarının poliartrit, radiculitis, hepatit ve birçok deri hastalıklarının tedavisinde uygulanmaktaydı. 

Volkan balçığından kozmetolojide de faydalanılmaktadır. Volkanik çamur bakır, iyot, potasyum, magnezyum gibi 24 çeşit mineralden oluşur. Azerbaycan Sağlık Bakanlığı’nın satış izni verdiği volkanik çamur diş tedavisinde de kullanılmaktadır.

Volkan kili inşaatta çok kullanılan doğal bir hammaddedir.

Volkanların faaliyeti depremlerin de habercisidir. 

Depremin oluşmasına yakın volkanların aktifleştiği görülmektedir. Yer yüzüne çıkan gaz ve mineral suyun bileşimlerindeki bazı kimyasalların değişimlerine takiben depremin ne zaman gerçekleşebileceği tahmin edilebilir.

Balçık volkanları ekoturizm için de yararlıdır. 2009 yılında Azerbaycanca, Rusça ve İngilizce kılavuz kitapçığı yayınlanmış ve 25 çamur volkanını kapsayan alana Bakü’ye gelen turistler için turlar teklif edilmiştir. Azerbaycan’daki balçık volkanları doğal anıt statüsü almış ve devlet tarafından korunmaya alınmıştır.


Çamur Volkanları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yurtdışından gelemeyenlere müjde! Antalya Kum Festivali Vücudumuzla İlgili Bilmemiz Gerekenler Nadir Görülen 10 Hayvan Dünyada 7 Değil 8 Kıta Bulunuyor Peru Kızıl Nehir

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır