Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Avanos Saç Müzesi

Ana Sayfa » Genel » Avanos Saç Müzesi

Kapadokya’nın en gözde mekanlarından biri olan saç müzesini görmeden gelmeyin:)

Bir tutam saçla başlayan, sonra koca bir müzeye dönüşen Avanos Saç Müzesi’ni keşfedelim.

Müze hakkında bilgi vermeden önce ziyaret edecek olanlara ufak bilgiler.

Müze giriş ücreti 3 TL ‘dir.
Saç müzesinde fotoğraf çekilmesi , insanların özel bilgilerinin korunması sebebiyle yasaktır.
Chez Galip genellikle asıl çanak çömlek atolyesi olarak bilinen Chez Galip çömlek atolyesinde bulunuyor.
Öncelikle orayı ziyaret etmenizi , kendisi ile görüşmenizi ve sonra Avanos Saç Müzesini ziyaret etmenizi öneririz.

Avanos Saç Müzesi

Avanos Saç Müzesi sadece ülkemiz için değil, dünya için de bir ilk! Hatta Amerikan ABCNews.com adlı internet sitesinin yayınladığı dünyanın en ilginç 15 müzesi listesinde 6. sırada yer alıyor.
Adını içindeki 16 bini aşkın kadın saçı tutamından alan müze, 1979 yılında çömlek ustası Galip Körükçü tarafından açılmış.
Kapadokya’nın dokusuna uygun, kayalardan oyulmuş ve birbiri içinde geçişli 500 m2’lik bir mağarada, her yerden sallanan kadın saçlarıyla o günden bu güne gezginlerini şaşırtmaya devam etmiş.
1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren Saç Müzesi, Avanos’a gelenlerin uğramadan gitmedikleri hatta kadınların yanlarında getirdikleri makasla ‘bu da benden olsun’ diye bir tutam saç kesip bıraktıkları bir anı mabedine dönüşmüş.
Kadınlar sadece saçlarını değil, belki bir gün yine gelir ve buluruz umuduyla isim ve telefon bilgilerini de bir kağıda yazıp saçlarına iliştirmiş.
Hatta bazıları vesikalık fotoğrafını bile bırakmış. Saçların sahiplerine ait bu bilgiler teşhir olmasın diye Saç Müzesi’nde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.

Saç Müzesi’nin kurucusu Galip Körükçü her yıl bu saç demetlerinden 20 tanesini rastgele seçerek çekiliş yapıyor ve şanslı saç sahiplerini tekrar Kapadokya’ya davet ediyor.
Haziran ve Aralık aylarında yapılan çekilişlerde ismi çıkan kişileri Kapadokya’da tüm masraflarını karşılayarak ağırlıyor.
İsteyene çömlek yapmayı öğretiyor, isteyene at sırtında vadi dolaştırıyor. Kapadokya turizmine katkı sağlayan bu girişim tabii ki müzedeki saçları günden güne artırıyor.
Bu dev saç koleksiyonuna ülkemizden bilinen isimler de saçlarını bırakmış.
Kapadokya’da çekilen Asmalı Konak kadınlarından Selda Alkor, Nurgül Yeşilçay, İpek Tuzcuoğlu ve Semra Özal’da bu koleksiyona katkıda bulunanlardan.

Müzenin içinde saçlar dışında neler yok ki! Eğer size her daim Kapadokya’yı hatırlatan ve el emeğini yansıtan bir hediye almak istiyorsanız eşsiz seçenek var.
Hatta bu mağara mağazanın içinde gezerken kuru dallarına niyet yazılmış peçeteler, mendiller sallanan bir dilek ağacı bile var.
Kendine has kokusunun ve ışığının etkisinden olsa gerek, Avanos Saç Müzesi’nde kendinizi başka bir dünyada gezerken buluveriyorsunuz.

Saç Müzesi Adresi, Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Avanos, Nevşehir ilinin 18 km. doğusunda ve Saç Müzesi’de Avanos’un meydanında.
Eğer araçla Göreme üzerinden gidecekseniz, Göreme’den sonra 5 dakikada Avanos’a ulaşabiliyorsunuz.

Nevşehir – Avanos arası 20 km, Kayseri – Avanos arası ise 64 km.

Her gün 8.30-19.30 saatleri arasında gezilebilen Saç Müzesi’ni veya nam-ı diğer “Chez Galip” i Avanos’ta kime sorsanız gösteriyor ama biz yine de adresini verelim.

Avanos Saç Müzesi Adresi : Yeni Mahalle, Hasan Kalesi Mevkii 3, Avanos – Nevşehir

Avanos Saç Müzesi Hikayesi

Her şeyi başlatan kavuşulamayan bir aşkın hikayesi aslında. 1979 yılında Avanoslu çömlek ustası Galip Körükçü’nün atölyesine Fransız bir turist kadın gelir.
Bu tesadüf zamanla duygusal bir yakınlaşmaya dönüşür ve 3 ay sonra ülkesine dönmek zorunda kalan Fransız kadın yokluğunda onu hatırlatacak bir anı bırakmak ister çömlek ustasına. Bu anı müzenin temellerini atacak olan bir tutam saçtır.
Çömlek ustası bu saçı atölyesinin duvarına asar ve gel zaman git zaman bu duvar hikayeyi duyarak burkulan kadınların saçlarıyla dolar taşar.
Fransız meçhul sevgilinin adı bilinmese de, yıllar sonra tekrar geldiği atölyede gördükleriyle büyük bir şaşkınlığa uğrar.
Kendi saçının nerede olduğunu arasa da bir türlü bulamaz.
Artık dünyaca bilinen ve Avanos denilince akla gelen Saç Müzesi’nin ilk eseri olan bu saçlar, bir söylenceye göre sadece çömlek ustasının bildiği özel bir yerde.

Galip Körükçü nam-ı diğer “Chez Galip”
Sadece sanatçı bir çömlek ustası değil, aynı zamanda saç müzesini yaratan ve dünyaca bilinen bir fenomen.
Zanaatını babasından, babası da babasından öğrenmiş ve 5 kuşak boyunca (270 Yıl) Kapadokya çanak çömleğini işlemişler.
Aynı zamanda Avanos’un en eski çanak çömlek atolyesini işletiyorlar. Çoğu gezginin British Müzesi’nden bile daha etkileyici ve enteresan bulduğu müzeye sebep olan Fransız’la evlenmemiş ama Hollandalı sanatçı Lilian ile bir yuva kurup 3 kız babası olmuş.

Geleneksel Türk el sanatlarının sadece Türkiye’de değil, dünyada da yer bulması için birçok ulusal fuarda tanıtım misyonunu üstlenmiş.
El emeği göz nuru eserleri Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Musee de l-homme tarafından bile takdir edilmiş.

Kızılırmak’ın hediyesi killi topraktan dünyaca ünlü seramik kültürü yaratan ustaların atölyelerinin isimleri ‘Chez’le başlıyor Avanos’ta. ‘Chez’ yer, mekan anlamında kullanıldığından Galip Körükçü’ye ait atölyenin ismi de ‘Galip’in yeri’ anlamına gelen ‘Chez Galip’ olarak anılıyor. Atölyeye gittiğinizde elma çayı ve şarapla karşılıyor sizi ve öğrencileriyle çarkının başına geçip başka bir dünyaya ışınlıyor adeta…

 


Avanos Saç Müzesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kanada’da Ormanın Nefes Alışı Keşfedilmesi Gereken Web Siteleri 2 Güney Kore Okullarda Kahveyi Yasakladı Dünyada Uzun Yaşam İçin 5 Yer Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali Sağlık Hakkında Bilmediklerimiz

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır