Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Alhambra Sarayı Nedir Nerededir?

Ana Sayfa » KEŞİFLER » Alhambra Sarayı Nedir Nerededir?

Alhambra (El Hamra Sarayı), Endülüs Özerk Bölgesi’nin önemli şehirlerinden Granada içinde yer alan, 13.14. yy.larda Mağribi sultanlarının kullandığı büyük bir saray. Bu yazıda saatlerce gezdiğimiz sarayı anlatacağım.rnrnEl Hamra Sarayı’nı gezmek için mutlaka önceden bilet almak gerekiyor. Biz de kişi başı 15,40 € vererek internetten biletlerimizi almıştık (www.ticketmasters.es). Bizim gibi Temmuz-Ağustos aylarında böyle bir geziye karar verdiyseniz ya sabah erken ya da akşamüstü bilet almanız en iyisi. Sıcakta açık alanlarda gezmek çok zor oluyor.Alhambra dört bölümden oluşuyor.V. Carlos Sarayı (Alhambra Güzel Sanatlar Müzesi’ni içeriyor)Alcazaba (Askeri surlar bölgesi)Nasrid Sarayları Generalife (Surların içinde kalan sarayın bahçesi).

Bilet alırken bu dört bölümden biri olan Nasrid Sarayları (Palacios Nazaries) için bir saat dilimi seçmeniz gerekiyor. Biz sabahtan yer kalmadığı için 17.30 seçmiştik. Biletin üzerinde yazan saat, Nasrid girişi için, diğer bölümleri aynı gün içinde istediğiniz zaman gezebilirsiniz. Biz 14.00 civarı Alhambra’ya giderek önce diğer bölümleri gezip en son 17.15 gibi Nasrid Sarayları için kuyruğa girmiştik.Şehir merkezinden saraya giriş yaptığımız kapıdan girer girmez iki tarafı yemyeşil ağaçlarla kaplı bir yokuşu tırmanmaya başladık. Yolun kenarında küçücük bir kanaldan buz gibi su akarken ayakkabıları çıkarıp suyun içinden yürümeye başladık.Yokuşun sonuna geldiğimizde Justicia kapısında (Puerta de la Justicia) olduğumuzu gördüm. Bu kapıdan da geçip sarayın bahçesine girince ilk gördüğümüz V. Carlos Sarayı oldu. Dış görünüşü kare ya da dikdörtgen olan taş sarayın içine girince iki katlı, sanki arena gibi bir yapıyla karşılaşıyoruz. Bu sarayın içinde Güzel Sanatlar Müzesi de yer alıyor; ama biz bakmadan çıktık.Carlos Sarayı’nın ana kapısından çıkıp sola dönerek bir kapıdan geçtik.Hemen karşımızdaki Alcazaba yani surların olduğu tarafa giderken önümüzdeki büyük avludan şehri tepeden izledik. Sabah saatlerinde Albayzin tarafındaydık ve Mirador de san Nicolas’tan saraya bakıyorduk; şimdi sarayın bahçesinden seyir tepesine bakıyoruz. Alt tarafta beyaz evler, kiremit çatılar fotoğraftakinden çok daha hoş görünüyordu.


Ekleyen :Kadir AydıngözTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Alhambra Sarayı Nedir Nerededir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Tokaji Şarap Bölgesi

Tokaji Şarap Bölgesi 20 Aralık 2020

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  İdrarın Cilde Faydaları Siyah Kumlu Sahiller Gül Suyunun Faydaları Dünyadaki En Renkli Cami Nasır El Mülk Avakado Maskesi Mysterious Shapes in the Desert

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır