Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Adana Yeni Müze Kompleksi

Ana Sayfa » Genel » Adana Yeni Müze Kompleksi

Tarihe merakı olanların kesinlikle gidip keşfetmesi gereken muhteşem güzelliklerin bir arada olduğu ADANA YENİ ARKEOLOJİ MÜZE KOMPLEKSİ 1. etabı etabı hizmete açık.İçeride fotoğraf çekimi serbest video yasak ama genel olarak insanlar video çekmeyi daha çok tercih ediyor.Yer çok büyük o yüzden fotoğrafla yetinmeyip video çekiyorlar.Müze giriş ücreti galiba 10 tl ben müze kart kullandığım için Türkiyenin her yerinde müzelere girişim ücretsiz.Herkese tavsiye ederim:)

Milli Mensucat Fabrikası, eski ismiyle Simonoğlu Fabrikası, Adana Eski istasyon yakınlarında, Aristidi Kozmo Simonoğlu tarafından 1907 yılında yaptırılmıştır. Çukurova Bölgesi’nde tesis edilmiş üçüncü; Adana’da tesis edilmiş 2. iplik fabrikasıdır.Günümüzde ilk iki fabrika (Mavromati fabrikası-Tarsus ve Tırpani Fabrikası-Adana) yıkılmış olup, Adana’da mevcut en eski iplik ve dokuma fabrikasıdır.

Toplam 68.530 m2arazi üzerinde yer alan ve 2 etapta tamamlanacak olan müze kompleksinin, 1.Etap proje çalışmaları kapsamında Adana Yeni Arkeoloji Müzesi Yapımı bulunmakta olup, 1. Etap kısmında 7.240 m2eski yapılar, 3.160 m2 yeni yapılar olmak üzere, toplam 10.400 m2 kapalı alan bulunmaktadır. 2. Etapta bulunan yaklaşık 28.000 m2 lik kapalı alanda ise Kent Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Tarım Müzesi ve bunlarla ilişkili sosyal tesisler, konferans salonları, sinema salonu, kütüphane, kafeterya, oyun alanları vb. alanlar bulunmaktadır. Adana Yeni Arkeoloji Müzesi içerisinde, mozaik müzesi, arkeoloji müzesi, çocuk müzesi, kafeterya, fuaye, idari birimler, satış birimleri, sinevizyon alanı, açık alan peyzaj düzenlemeleri ve dinlenme alanları, teknik birimler ve ıslak hacimler bulunmaktadır. Adana Yeni Arkeoloji Müzesinde toplam 8.790 m2 sergileme alanı planlanmış olup, bu alanda kazılardan çıkacak mozaiklerle birlikte yaklaşık 45 adet mozaik ile 700 nesnenin sergilenmesi planlanmaktadır.1. Etap kapsamındaki müze yapıları 4 bloktan oluşmakta olup, A ve B bloklarda sergileme alanları, C blokta çocuk etkinlik alanı ve D blokta bilet satış, danışma, satış birimleri ve idari birimler yer almaktadır.

11.10.2013 tarihinde uygulama ihalesi yapılmış olup, 08.11.2013 tarihinde sözleşmesi imzalanmış ve 13.11.2013 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır. 17.08.2015 tarihinde iş tamamlanmış olup, 12.10.2015 tarihinde işin geçici kabulü yapılmıştır.17.08.2015 tarihinde iş tamamlanarak, 12.10.2015 tarihinde işin geçici kabulü yapıldı ve 18.05.2017 tarihinde I. Etap hizmete açıldı.

 


Adana Yeni Müze Kompleksi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ödemiş Birgi Köyü

Ödemiş Birgi Köyü 30 Ocak 2021

Hallstatt Keşfedelim

Hallstatt Keşfedelim 22 Ekim 2020

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  

  RASTGELE İÇERİKLER

  Çöldeki Gizemli Şekiller Japonya’da Rengârenk Rögar Kapakları Zencefil & Nane Maskesi AÇ KARNINA SUYUN FAYDALARI “NO-POO” ŞAMPUANSIZ SAĞLIKLI SAÇLAR Kafein Nedir Zararları Nelerdir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  Hayatı Doğayı Bizimle Keşfet - Tüm Hakları Saklıdır